Аналіз якості он-лайн комунікацій муніципалітетів із громадськістю

«Свобода - це не те, що вам дали, це те, що у вас неможливо відібрати» - Вольтер

Вдумайтесь в ці слова. Ми віримо, що в Україні настане порядок, справедливість і загальний добробут, коли суспільство сформує такий запит до своїх державних людей та інших слуг народу. Метою громадського об'єднання«Держава і Я» (ДіЯ) є заохочення людей до активного моніторингу дій органів публічної влади і допомога активним громадянам здійснювати контроль більш ефективними методами. Нашим першим кроком в цьому напрямку є проведення первинного порівняльного аналізу стану відкритих інтернет-комунікацій між органами влади обласних центрів та столиці із відповідними громадами щодо місцевої інфраструктури, діяльності публічної адміністрації та адміністративних послуг. Наступним кроком є доведення до широкої громадськості інформації за результатами виконаної роботи (наприклад, відомостей про рівень підзвітності органів місцевої влади, наявність, якість та дієвість каналів комунікації як від влади до громад так і в зворотному напрямку, наявність механізмів впливу громад на структуру місцевої влади, стратегію розвитку регіону та на тактичні питання тощо).

Структура аналізу
Нами розглянуто веб-сторінки обласних центрів України станом на01.10.2015р., крім окупованих Луганська, Донецька та Сімферополя. За основу для порівняння було взято муніципальну сторінку Лондону, оскільки, на наш погляд, вона організована просто, логічно та інформативно, що робить її в наших очах зразком для наслідування. Її розділи відображають базові потреби міста і вся інформація  розподілена на 4 основні потоки:

  • Хто ми і що ми робимо (звіти та структура)
  • Послуги для людей
  • Послуги для бізнесу
  • Культура, розваги і парки для жителів міста і туристів

Аналіз за категоріями

Діаграма 1. Аналіз всіх обласних центрів за чотирма розділами

Діаграма1. Аналіз всіх обласних центрів за чотирма розділами

Якщо узагальнити всі результати такого порівняння, то обласним центрам України в середньому можна поставити за п’ятибальною шкалою такі оцінки:

«4» за інформацію про місто,
«3» за послуги для громадян,
«2» за послуги для бізнесу та інформування про культурні події, розваги та парки для городян та туристів.
Згідно графіку нижче майже 80% сайтів розповідають про місто, тільки 60% містять інформацію про адміністративні послуги для людей, лише40% - про послуги для бізнесу та близько 50% мають інформацію про культурно-розважальний потенціал міста. Виникає запитання: кому служать органи місцевої влади, сайти яких не звертаються до громадян та до бізнесу?

Зауважуємо, що наведені у цій замітці результати аналізу часом базуються на суб’єктивних оцінках і не претендують на вичерпність викладення. Ми плануємо у майбутньому постійно вдосконалювати дослідницький інструментарій та надавати повнішу та об’єктивнішу картину ситуації.

Аналіз за підкатегоріями

Хто ми и що ми робимо. За цією категорією на сторінках міст можна знайти найбільше інформації. Структура міських органів та бюджетні витрати присутні майже на всіх сайтах, але якщо подивитися, наприклад, на плани розвитку, то такі існують тільки у половини міст, і це в основному завдяки донорському проекту Агентства США з міжнародного розвитку(USAID), що діяв у 2006-2009 роках, і дані яких вже потребують оновлення. На наш погляд – це суттєвий недолік, позаяк однією з головних функцій керівництва міста є його розвиток із залученням мешканців в процеси планування.

Діаграма 2. Аналіз всіх обласних центрів за підкатегоріями чотирьох розділів

Діаграма2. Аналіз всіх обласних центрів за підкатегоріями чотирьох розділів

Послуги для людей. Інформацію про комунальні та соціальні послуги для городян містить тільки половина сайтів: 50% мають інформацію про міський транспорт і 55% - про комунальні послуги. При цьому надана інформація в переважній більшості випадків подається частково: багато про опалення, але недостатньо про
воду, прибирання сміття або графік руху муніципального транспорту. Є списки навчальних та лікувальних закладів, але на багатьох сайтах відсутня інформація про адміністративні послуги або про те як можна скористатися соціальною допомогою.
Послуги для бізнесу. На жаль, проведений аналіз засвідчує, що для багатьох обласних центрів бізнесу як партнера і споживача, який сплачує значні податки в казну міста, взагалі не існує або це щось маленьке і непомітне, заховане десь у закутку на відкидному стільчику. Тільки декілька міст можуть похвалитися окремо
виділеним сегментом інформації щодо муніципальних послуг для бізнесу, умов ліцензування, що представлені на 36% сайтів, умов та порядку оренди муніципального майна, які містяться на36% сайтів та інших умов для
підприємництва.
Культура, розваги і парки для городян та туристів. Тут також загальна картина, за кількома виключенням веб-сторінок Львова та Києва, є дуже сумна. На сайтах багатьох міст інформація про дозвілля для мешканців та гостей міста обмежується простим списком муніципальних театрів, філармоній і бібліотек. Про розклади
культурних подій у місті наразі можна тільки мріяти.

Аналіз за містами
Порівняння якості* міських сайтів(графік нижче) свідчить про те, що Львів та Харків випереджають інші міста. Всі інші сайти потребують значних змін у структурному наповненні, дизайні та у формі подачі. Усі без виключення проаналізовані сайти потребують наповнення якіснішим змістом за кожною з аналізованих категорій інформації.

Діаграма 3. Результат аналізу за містами

Діаграма3. Результат аналізу за містами

* мається на увазі структурне наповнення, дизайн та форма подачі інформації на сайті

На цьому етапі порівнянь сайтів обласних центрів України дослідники ДіЯ не робили порівняння якості та відповідності змісту сторінок, була лише зроблена первинна візуальна оцінка на предмет наявності тих чи інших блоків інформації для основних груп споживачів та легкості її знаходження.
Перший звіт про якість комунікації керівництва обласних центрів України вказує на надзвичайно різний стан справ. В процесі аналізу визначились три групи міст із задовільними, поганими та дуже поганими результатами.
Львів є фаворитом, який уступив Чернівцям щодо наявності інформації, але при цьому посів найвищу сходинку в рейтингу завдяки кращій організації сайту, що полегшує пошук інформації. Найнижчими виявилися показники Ужгорода, який спромігся представити тільки дві складові доброго сайту з дванадцяти застосованих (Див. діаграма 2).

Результати дослідження є першим кроком ініціативи ДіЯ на шляху до сприяння кращій взаємодії громадськості з керівництвом міст на рівні, що відповідатиме практикам світових столиць. Сподіваємось, що представлені первинні результати цього дослідження стануть в нагоді лідерам територіальних громад та керівництву
міст та допоможуть:

1. Сформувати глибше розуміння стану справ в конкретному місті у порівнянні із іншими;
2. Сфокусувати увагу на проблемних ділянках;
3. Стимулювати підняття рівня дискусії щодо проблем міста та способів їх вирішення.

ДіЯ планує публікувати оновлені та доповнені результати дослідження щоквартально, розширюючи обсяг аналізу та заглиблюючись в аспекти, що викликатимуть більший інтерес читачів.

E-mail для зворотного зв’язку: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.