Відкриті листи

Ініціатива "Професійний Уряд" звернулася з відкритими листами до української влади

Головам фракцій Верховної Ради України, Народним депутатам України, Прем’єр-міністру України А.П. Яценюку

03 вересня 2015 року

Вельмишановні керівники фракцій Верховної Ради, народні депутати та пане Прем’єр-міністре!

Ініціатива випускників західних університетів світу “Професійний уряд”, що об'єднує українців, які отримали першокласну освіту в провідних університетах світу та повернулися додому, аби зробити свій внесок у позитивні перетворення у країні, з сумом спостерігає як гальмується реформа державної служби України.

Ми переконані, що недостатня кількість чесних і відданих країні та українському народу державних службовців стала однією з причин системної корупції, загрозою національній безпеці та існуванню держави. Створення нової, якісної та доброчесної державної служби, якій довірятиме суспільство, є вкрай необхідним для виживання та подальшого розвитку нашої країни.

Відповідно до Коаліційної угоди необхідні зміни щодо реформи державної служби мали бути прийняті ще протягом І кварталу 2015 року. За допомогою підтримки українських експертів та за рекомендаціями міжнародних організацій (таких як SIGMA) був доопрацьований законопроект про державну службу (№2490), проте не стало політичної волі доопрацювати його до другого читання та прийняти як закон.

Ініціатива “Професійний уряд” підтримує законопроект №2490 та закликає народних депутатів розглянути його у другому читанні та прийняти його якнайшвидше з огляду на наступне:

законопроект передбачає розмежування політичних та адміністративних посад, зокрема запровадження інституту державних секретарів міністерств, що зменшить політичний тиск на державних службовців та забезпечить сталий розвиток державної служби;
впровадження конкурсного відбору на державну службу, що забезпечить прозорість та ефективність роботи державних службовців;
впорядкування системи оплати праці та чітке визначення порядку нарахування премій - це ліквідує важелі впливу керівників на підлеглих державних службовців через фінансові заохочення;
створення сталого фонду оплати праці, що дозволить збільшувати заробітню плату державним службовцям в разі скорочення персоналу, і сприятиме ефективності державного апарату.

Крім того, вважаємо за необхідне додати до законопроекту положення, яке б дозволяло виплачувати заробітню плату державним службовцям не лише з державного бюджету. За допомогою такої норми можна із залученням донорів створити додатковий прозорий фонд заробітної плати, який дозволив би вивести рівень оплати праці державних службовців на наближений до ринкового рівень та зробити державну службу економічно можливою для українців, які прагнуть служити Україні, але не можуть собі дозволити жити на заощадження.

Ми також звертаємо увагу, що для комплексної реалізації реформи державної служби Кабінету Міністрів України необхідно затвердити стратегію реформування державного управління до 2020 року, що дозволить державі отримати вектор розвитку сектору державної служби, а суспільству - отримати цілісне бачення цієї надважливої реформи.

Через затягування реформи державної служби не лише зменшується можливість проведення стрімких та якісних реформ за допомогою нових кадрів, а й збільшується ризик не отримати черговий транш інституційного гранту ЄС в розмірі 105 мільйонів євро, умовою надання якого є проведення реформи державної служби.

З боку Ініціативи “Професійний уряд” ми готові надати експертну підтримку проведення реформи державної служби.

З повагою,
Рада Ініціативи “Професійний уряд”